Wybierasz się do perfumerii? Sprawdź, jak wyjść z niej z sukcesem

Wybierasz się do perfumerii? Sprawdź, jak wyjść z niej z sukcesem

Znalezienie odpowiedniego zapachu nie jest prostym zadaniem – zwłaszcza, że w dobrej drogerii czekają na Ciebie setki flakoników wypełnionych po brzegi skomplikowanymi kompozycjami olejków eterycznych. Mimo to, jeśli obierzesz odpowiednią strategię, szansa na znalezienie tego idealnego wzrośnie. Sprawdź, jak przygotować się do wizyty w drogerii.

jak wybrać perfumy w drogerii

Photo by Jessica Weiller on Unsplash


Pierwsza i najważniejsza zasada, jaka powinna Ci towarzyszyć przy kupowaniu perfum jest taka, że nie należy opierać się na opisie nut zapachowych, które składają się na dany zapach. Mimo że możesz znać dokładnie każdą z nich – to ich połączenie tworzy kompletną kompozycję. Wniosek? Przed zakupem koniecznie daj popracować swojemu nosowi. A to oznacza, że interesujące Cię zapachy musisz po prostu przetestować. A oto najważniejsze wskazówki, które pozwolą Ci to zrobić bez nadmiernego obciążania zmysłu powonienia.

Czy wiesz, jakie zapachy lubisz?

Choć możesz nie mieć pewności, jakie konkretnie perfumy staną się Twoimi ulubionymi, zapewne jesteś w stanie określić, jakie zapachy – ogólnie – lubisz, a które wydają Ci się zbyt ciężkie, intensywne czy ostre. Pamiętaj, że perfumy w sklepie są podzielone na kategorie, takie jak np. (w przypadku perfum damskich): kwiatowe, owocowe, cytrusowe czy orientalne. Jeśli jednak nie do końca masz pewność, która jest Ci najbliższa – rozpocznij wizytę w drogerii od rozmowy z doradcą. Dobry specjalista zada Ci kilka pytań lub zaprezentuje kilka typowych zapachów, badając Twoje potrzeby. W ten sposób będziesz w stanie ogólnie określić swoje preferencje.

Nie ufaj pierwszemu wrażeniu

Zapach perfum jest skomponowany w taki sposób, że od momentu, gdy zostanie uwolniony, przechodzi co najmniej dwie metamorfozy. To właśnie dlatego mówi się, że ma trzy akordy: głowy, serca oraz głębi. Ten pierwszy ujawnia się tuż po rozpyleniu, tworząc pierwsze wrażenie. Niemniej jednak – już po kilku – kilkunastu minutach woń perfum może ulec nawet bardzo diametralnej zmianie. Dlatego, gdy testujesz perfumy:

  • aplikuj je na swoją skórę, a nie na papierek – w ten sposób sprawdzisz, jak reagują z Twoją skórą i jak prezentuje się ich zapach w temperaturze Twojego ciała,
  • daj im „popracować” – sprawdzając woń na przestrzeni co najmniej kilkudziesięciu minut.
    Wówczas uzyskasz informację zarówno o tym, czy woń perfum naprawdę Ci się podoba, jak również o tym, czy interesujące Cię perfumy są wystarczająco trwałe. Swoje poszukiwania możesz również wzbogacić o zajrzenie na strony drogerii internetowych, np. takich jak iPerfumy i podobnych, i sprawdzenie opinii ich klientów.

Jak ocenić wiele zapachów naraz?

Powąchanie dwóch czy trzech zapachów w odstępie kilku minut nie będzie stanowiło dla Twoich nozdrzy i mózgu zbyt dużego wyzwania. Niemniej jednak, jeśli zechcesz przetestować większą ilość produktów – musisz co jakiś czas „czyścić” swoje nozdrza. W dobrych perfumeriach znajdziesz np. słoiki z kawą – powąchanie zapachu aromatycznych ziaren pozwoli Ci przygotować się na testowanie kolejnych flakonów.
Jeśli chcesz znaleźć perfumy idealne, musisz wykazać się dużą cierpliwością. Czy warto? Zdecydowanie tak. Zapach, który będzie do Ciebie pasował niczym rękawiczka do dłoni wzbogaci każdą Twoją stylizację, a przy tym wprawi Cię w dobry nastrój. Udanych poszukiwań!

Facebook Comments Box
Ania
kontakt@stylann.pl