Las Hogueras, czyli wielkie święto lata w Alicante

Las Hogueras, czyli wielkie święto lata w Alicante

Jeśli potraficie wyobrazić sobie imprezę, która trwa cały miesiąc, jest pełna muzyki, kolorów i odbywa się huczniej niż Sylwester, to nawet w tym najśmielszym wyobrażeniu nie będzie to bliskie Las Hogueras, czyli największemu świętu w Alicante. Choć kulminacja przypada na na dni 19-25 czerwca, to celebrowanie nadejścia lata trwa cały miesiąc i musi znaleźć się na waszej liście “to do before I die”, jeśli uwielbiacie Hiszpanię i hiszpańską kulturę.

las hogueras

Do Alicante pojechaliśmy dość w ciemno, bez żadnych poleceń i konkretnego planu zwiedzania, spodziewając się, że możemy się odrobinę nudzić podczas długiego pobytu (prawie dwa tygodnie). Mieliśmy jakieś mgliste pojęcie, że na miejscu będzie odbywało się dość ważne święto, jednak w żaden sposób nie byliśmy przygotowani na to, co zastaliśmy na miejscu.

Co to jest Las Hogueras?

Po polsku to Ogniska Świętego Jana, czyli obchody związane z nadejściem lata, które trwają cały czerwiec, jednak najwięcej dzieje się w drugiej połowie miesiąca. Przygotowania do wydarzenia trwają trochę czasu. Przygotowywane są olbrzymie, kolorowe figury z drewna i kartonu, w każdej dzielnicy wybierane są także “królowe” oraz ich damy dworu. Opracowywane także są pokazy pirotechniczne, które są ostatnią atrakcją tego święta.

Przez cały miesiąc odbywają się drobne wydarzenia przygotowujące miasto do celebracji. Rozstawiane są figury, ogródki “piwne”, organizowane są festyny. Z całego świata przyjeżdżają orkiestry oraz grupy taneczne dające pokazy m.in. na głównym deptaku, ale często także w różnych miejscach w mieście (orkiestry na przykład przechadzają się po mieście jednocześnie grając).

las hogueras

las hogueras

Alicante w czerwcu

… jest przede wszystkim zatłoczone, a do tego każdego dnia coraz bardziej. Tłumy ludzi stoją przy wielkich figurach i robią sobie z nimi zdjęcia. Wybór lokalu do zjedzenia obiadu nie ogranicza się już tylko do uwzględnienia sjesty, ale także rekordowego obłożenia. Sugeruję po prostu przechadzać się po mieście – ma ono wówczas naprawdę wiele do zaoferowania. Samo odkrywanie figur sprawia trochę radości, ale imprezowy klimat odbywający się na ulicach naprawdę w końcu się udziela i ciężko nie zacząć brać w nich udziału. Jeśli jednak postanowicie uciec od całego tego zamieszania, polecam plażę San Juan, która jest oddalona od centrum, dość klimatyczna i nie przebywa na niej tak dużo ludzi jak na plaży głównej.

las hogueras

Parada miss, grup tanecznych i orkiestr

Przypada na 23 czerwca i trwa kilka godzin, dlatego warto przycupnąć sobie na krześle przy plaza del Ayuntamiento. W pokazie biorą udział przedstawiciele właściwie całego świata, jednak największy nacisk kładziony jest na kulturę hiszpańską (królowe wraz z damami dworu) oraz na kraje hiszpańskojęzyczne (Ameryka Południowa). Wyżej wspomniane królowe przewożone są na wielkich, dekorowanych odpowiednio wozach. Towarzyszy temu muzyka, tradycyjne stroje (często bardzo bogato zdobione). Udział biorą także grupy taneczne prezentujące układy tańców standardowych, jak np. tango, ale także nowoczesnych, w dość wyszukanych kostiumach. Wygląda to naprawdę niezwykle i choć chwilami cała impreza trochę się dłuży, to zdecydowanie warto być na niej od początku do końca.

las hogueras

las hogueras

las hogueras

Las Hogueras – palenie figur

24 czerwca to dzień, na który czekają w Alicante wszyscy i to czas, kiedy całe miasto staje w ogniu. Wydarzenie rozpoczyna się od podpalenia pierwszej figury na plaza del Ayuntamiento. Dopiero później palone są pozostałe figury (z pewnością jest gdzieś rozpiska, w jakiej kolejności, jednak nie mogliśmy się jej nigdzie doszukać). Sznur petard rozkładany jest w taki sposób, by figura paliła się równomiernie, kontrolowane jest to przez straż pożarną, która ją gasi. Elementem zabawy jest także polewanie wodą ludzi zbierających się wokoło – wielu z nich celowo podbiega na linię strzału 😉 Trwa to całą noc, ale wyobraźcie sobie – jest kilkadziesiąt figur, każda na kilka/kilkanaście metrów (co, trzeba przyznać, z ekologią ma niewiele wspólnego).

las hogueras

las hogueras

las hogueras

las hogueras

 

Concurso Internacional de Fuegos Artificiales – czyli Międzynarodowy Konkurs Sztucznych Ogni

To ostatni etap zabawy, który rozpoczyna się 25 czerwca i trwa 5 dni. Codziennie o północy na plaży Playa del Cocó odbywają się półgodzinne pokazy fajerwerków, które wyglądają niezwykle efektownie, jednak stoją trochę w sprzeczności z moim zdaniem na ich temat. Na plaży już od godzin wieczornych zbierają się grupy ludzi organizujących sobie pikniki, jednak bliżej północy ciężko już znaleźć na niej dla siebie wolne miejsce. Dlatego jeśli nie chcecie przebywać w tłumie, a później wracać z tym tłumem do domu, polecam znów Playa de San Juan i okoliczne skałki przy morzu, z których nadal doskonale wszystko widać, a jest już znacznie kameralniej i bardziej romantycznie.

las hogueras

las hogueras

las hogueras

Alicante po Las Hogureas

PUSTOSZEJE. Naprawdę 🙂 Z dnia na dzień znikają wszystkie tłumy i już 2 lipca miasto niczym nie przypomina tego, co zastaliśmy w czerwcu. Jest więc czas na chwilę oddechu po całym święcie, jednak przy okazji uzmysławiamy sobie, że wszystko, co mieliśmy zobaczyć – zobaczyliśmy. Jeśli chcecie zobaczyć to miasto, koniecznie wybierzcie się do niego właśnie w połowie roku – Alicante jest ładnym miejscem, jednak mocno weekendowym i dłuższy pobyt w innym terminie mógłby się faktycznie nudzić.

Komunikacja miejska podczas Las Hogueras

Warto zwrócić uwagę na to, że w czasie święta planowany jest specjalny rozkład jazdy – tramwaje i autobusy kursują częściej i dłużej. To super, jednak od początku lipca wszystko wraca do normy. Jeśli nocujecie z dala od centrum Alicante, koniecznie miejcie to na uwadze – może się okazać, że po 23 do dyspozycji zostają wam już tylko taksówki 🙂

Zobacz pozostałe wpisy z cyklu Wakacje w Hiszpanii.

 

Facebook Comments Box
Ania
kontakt@stylann.pl